SZLAKI SPACEROWE PO ŻYWCU


1. Szlakiem Zbytków Architektury Miasta Żywca

TRASA: RYNEK – DZWONNICA – UL. KOŚCIUSZKI – BUDYNEK „SIEJBY” – KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. KRZYŻA – UL. 3 MAJA – UL. KOŚCIUSZKI – BUDYNEK SĄDU REJONOWEGO – STARY ZAMEK – PAŁAC HABSBURGÓW – UL. ZAMKOWA – OFICYNY ZAMKOWE /SIEDZIBA TMZŻ/ - KOŚCIÓŁ KATEDRALNY P.W. NNMP – RYNEK UL. SIENKIEWICZA – KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. MARKA– ŹRÓDEŁKO ŚW. WITA – BULWAREM RZEKI SOŁY DO MOSTU SOLNEGO

Długość trasy: ok. 5 km

Zwiedzanie rozpoczyna się na Rynku, w centralnym punkcie miasta. Kierując się na ulicę Kościuszki mijamy barokową budowlę – Dzwonnicę. Następnym budynkiem będzie „Siejba”, w której mieściło się Muzeum Miejskie, a obecnie po modernizacji zaadaptowano ją na Żywiecką Bibliotekę Samorządową. Idąc nadal ul. Kościuszki dochodzimy do Kościoła p.w. Św. Krzyża wzniesionego w końcu XIV w. Mieści się on w najstarszej części miasta – zwanej Rudzą. Kontynuując spacer ulicą 3-Maja mijamy Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu, a docierając do ul. Kościuszki napotykamy budynek Sądu Rejonowego w Żywcu. Mijając Sąd wchodzimy do zabytkowego żywieckiego parku, gdzie po lewej stronie widać Stary Zamek W zamku tym mieści się m. in. Muzeum Miejskie, które posiada działy: Archeologii, Historii i Sztuki, Etnografii i Przyrody. Po wyjściu ze Starego Zamku po prawej stronie możemy zobaczyć Nowy Zamek /Pałac Habsburgów/. Wracając obok Kościoła Katedralnego na Rynek kierujemy się ulicą Sienkiewicza w stronę Jeziora Żywieckiego. Dochodzimy do Kościoła p.w. Św. Marka. Dalej bulwarem rzeki Soły dochodzimy do lasku i źródełka Św. Wita. Stąd wracamy bulwarami do mostu solnego.


2. Szlakiem Właścicieli Miasta Żywca

TRASA: DWORZEC KOLEJOWY – KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. FLORIANA – UL. DWORCOWA – MOST SOLNY – UL. KOŚCIUSZKI – PARK ZAMKOWY – AMFITEATR – GROJEC – BROWAR

Długość trasy: ok. 12 km

Spacer rozpoczynamy od dworca kolejowego. Charakterystyczną cechą budynku są okna umieszczone na zewnątrz frontowych ścian, na których znajduje się zarys litery H /Habsburg/. Naprzeciw dworca znajduje się Kościół p.w. Św. Floriana. Idąc w stronę Rynku przechodzimy most solny. Po dojściu do domu Towarowego Savia po przeciwnej stronie ulicy we wnęce budynku znajduje się posąg Św. Rozalii wykonany w 1832 roku. Obok budynku Sądu Rejonowego skręcamy do zabytkowego żywieckiego parku. W parku warto zobaczyć Stary i Nowy Zamek, Domek Chiński oraz wiele zabytkowych i egzotycznych drzew. Wychodzimy z parku od strony kładki na rzece Koszarawie, przez którą przechodząc znajdziemy się pod amfiteatrem, w którym odbywa się wiele imprez m.in. Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Stąd wyruszamy na Grojec /wys. 612 m. n. p. m./. Można tam podziwiać piękną panoramę Żywca.
Szlakiem schodzimy do Browaru, założonego w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga.

3. Szlakiem Papieża Jana Pawła II

TRASA: RYNEK – DZWONNICA – KATEDRA P.W. NNMP – OFICYNY ZAMKOWE – PARK ZAMKOWY – ŚREDNI GROJEC – ŻYWIEC SPORYSZ

Długość trasy: ok. 5 km

Szlak rozpoczyna się na Rynku. Na dzwonnicy widnieje tablica upamiętniająca pobyt Papieża Jana Pawła II w Żywcu w dniu 22 maja 1995 roku. Papież odprawił Mszę św. i podzielił się wspomnieniami z mieszkańcami Żywca. Po udzieleniu błogosławieństwa Papież udał się na Oś. 700-lecia. Po czym odleciał śmigłowcem ze stadionu TS Koszarawa.
Przy Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Marii Panny w drugą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Papieża odsłonięto czterometrową rzeźbę Chrystusa. Wychodzimy na ulicę Zamkową przy której mieszczą się zabudowania gospodarskie Habsburgów tzw. oficyny zamkowe. W zabytkowym parku możemy również podziwiać Stary i Nowy Zamek. Opuszczając park przechodzimy kładką na rzece Koszarawie i znajdujemy się u podnóża góry Grojec. Stąd dochodzimy do Średniego Grojca /475 m.n.p.m./, gdzie na szczycie znajduje się potężny metalowy krzyż wykonany na pamiątkę pobytu w Żywcu Papieża Jana Pawła II. Stąd schodzimy do dzielnicy Żywiec Sporysz.


3. Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu

TRASA: RYNEK – DZWONNICA – PARK ZAMKOWY – REZERWAT PRZYRODNICZY „GRAPA” – ŻYWIEC SPORYSZ

Długość trasy: ok. 3 km

Szlak rozpoczyna się w Rynku. Prowadzi koło Dzwonnicy i Katedry do parku. Park ma powierzchnię 26 hektarów. Obecnie rośnie w nim ponad 5000 starych drzew: w tym ok. 4400 liściastych i 600 iglastych. Wiek drzew sięga nawet 300 lat, ale najstarszym drzewem jest dąb szypułkowy liczący 400 lat. Jest on zarazem najgrubszy w parku i posiada obwód 5 metrów. Idąc dalej wzdłuż szlaku docieramy do Rezerwatu Przyrody „Grapa”. Został on utworzony w 1996 roku. Jego powierzchnia to: 23.23 ha. Trasa biegnie wzdłuż potoku Młynówka. Stąd schodzimy do ulicy Turystycznej.


Opracowano na podstawie: „Zapraszamy do Żywca. Przewodnik po żywieckim szlaku atrakcji turystycznych”