Ścieżka przyrodnicza „Gościnny Las”


Ścieżka przyrodnicza „Gościnny Las” znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Węgierska Górka, w sąsiedztwie jest także Ośrodek Edukacji Przyrodniczo -Leśnej. Ośrodek funkcjonuje od 2005 roku w ramach działalności Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego”. W ośrodku jest sala wykładowa na 30 miejsc. Jest ona wyposażona między innymi w mikroskopy i lupy stereoskopowe oraz sprzęt wizualny i multimedialny. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej są zgromadzone eksponaty ptaków i zwierząt, które w środowisku naturalnym występują coraz rzadziej, takie jak: niedźwiedź, głuszec, ryś i wydra. Na barwnych tablicach i gablotach można poznać różne gatunki drzew roślin i owadów. Można tutaj także skorzystać z filmów dydaktycznych, czasopism i książek. Ścieżka dydaktyczna „Gościnny Las”, biegnąca wokół Ośrodka pozwala na zapoznanie się z florą i fauną naszych lasów, a także zapoznaje z zawodem leśnika. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 

Ścieżka dydaktyczna „Trakt cesarski”


Długość ścieżki: 2 km
Czas: 2,5 godz.

Trasa ścieżki została wyznaczona przez Nadleśnictwo Węgierska Górka wzdłuż drogi potocznie zwanej Cesarką - wybudowanej w XVIII w., za panowania cesarza Józefa II. Droga służyła wówczas jako najkrótszy szlak komunikacyjny łączący Kraków z Wiedniem. Zakątek ten z racji swego położenia i atrakcyjności jest często i chętnie odwiedzany przez turystów. Wyznaczono na niej 9 przystanków tematycznych, jeden punkt widokowy i miejsce odpoczynku na obiekcie turystycznym. Jeden z przystanków - fort „Waligóra” - jest przypomnieniem obrony Węgierskiej Górki z pierwszych dni II wojny światowej.

Ścieżka dydaktyczna „Żabnica - Cięcina”


Długość ścieżki: 2,2 km.


Trasa wyznaczona wzdłuż urokliwego i bogato przyrodniczo odcinka czarnej ścieżki rowerowej. Tablice dydaktyczne i informacyjne propagują wiadomości o przyrodzie oraz kształtują świadomość proekologiczną.


Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna „Dolina Nickuliny”


Długość ścieżki: 2,5 km


W pobliżu Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rajczy znajduje się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Dolina Nickuliny”. Odcinek posiada 8 przystanków edukacyjnych z tablicami.
Dojazd do schroniska: pociągiem do stacji Rajcza, a następnie przejście 2,5 km w lewo (w kierunku wschodnim) od skrzyżowania z drogą Żywiec – Rajcza. Następnie czeka nas krótka wędrówka drogą wzdłuż potoku Nickulina.
W mieszczącym się tu także Ośrodku Edukacji Ekologicznej realizowane są liczne programy – rozpoznawania drzew, krzewów, grzybów i innych. Organizowane są także pogadanki o charakterze krajoznawczym.


Ścieżka Przyrodniczo - Dydaktyczna „W Dolinie Zimnika”

Długość ścieżki: ok. 1,5 km
Czas: ok. 2 godz.

Trasa Ścieżki Dydaktycznej „Doliną Zimnika”, zawierająca liczne elementy edukacyjne, przebiega przez piękny las leśnictwa Węgierska Górka na terenie gminy Lipowa. Urządzenia turystyczne i przystanki edukacyjne zostały tak zlokalizowane, aby jak najlepiej poznać otaczającą przyrodę.
Zadaniem ścieżki jest zwrócenie uwagi na specyfikę górskiej przyrody zarówno ożywionej jak i nieożywionej. Można zapoznać się z bioróżnorodności organizmów współżyjących w środowisku leśnym oraz roli człowieka w zachowaniu dla potomnych walorów przyrodniczych naszego regionu.
Ścieżka przebiega u podnóża masywu Skrzycznego i została wytyczona wzdłuż potoku Zimnik. Łagodne tereny ścieżki pozwalają na korzystanie z niej nie tylko wytrawnym turystom, ale również grupom dzieci przedszkolnym i osobom w podeszłym wieku.
Trasa ścieżki rozpoczyna się na parkingu leśnym obok leśniczówki Leśnictwa Ostre. Przy wjeździe na parking ustawiona jest tablica przedstawiająca przebieg trasy z zaznaczonymi przystankami. Po przejściu przez kładkę napotykamy tablicę przedstawiającą tematykę pierwszego przystanku.
Ścieżka Przyrodniczo - Dydaktyczna w „Dolinie Zimnika” składa się z następujących elementów:
Przystanek 1. Poznajemy podstawowe gatunki lasotwórcze
Przystanek 2. „Ptaki sprzymierzeńcami lasu”
Przystanek 3. „Młode Pokolenie Lasu”
Przystanek 4 „Potok Zimnika”
Przystanek 5 „Dokarmianie zwierzyny”
Przystanek 6. „Główne składniki Lasu”
Przystanek 7 „Szkółka leśna”
Ścieżka Dydaktyczno-Przyrodnicza „Dolina Zimnika” została opracowana przez Nadleśnictwo Węgierska Górka.


Ścieżka Przyrodnicza Wzgórze Grojec


Czas: ok. 2-3 godz.


Trasa rozpoczyna się w centrum Żywca, a kończy w Browarze.
Częściowo pokrywa się z żółtym szlakiem turystycznym.
Na ścieżce można zapoznać się z przyrodą i historią Wzgórza Grojec. Trasa wiedzie przez interesujące i charakterystyczne fragmenty tego obszaru. Przedstawia jego bioróżnorodność oraz zwraca uwagę na konieczność czynnej ochrony tego miejsca. Ścieżka wskazuje na powiązania między elementami przyrody ożywionej a geologią i historią tego terenu. Przygotowane zostały następujące przystanki: „Murawa kserotermiczna”, „Zarośla leszczynowe”, „Piec wapienniczy”, „Wyrobisko I” i „Wyrobisko II”, „Punkt widokowy”, „Szczyt Grojca”, „Las sztuczny”, „Torfowisko wysokie” oraz „Las naturalny”.

Ścieżka Dydaktyczna Ujsoły i okolice


Ścieżka Rozpoczyna się i kończy obok siedziby Nadleśnictwa w Ujsołach (ok. 550 m n.p.m.).
Jest najdłuższą jaka została wytyczona w południowej części Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Podczas wędrówki można zapoznać się z cennymi i interesującymi elementami przyrody i kultury tej części Beskidu Żywieckiego.
Trasa dzieli się na cztery etapy, które łącznie z dodatkowymi łącznikowymi odcinkami tworzą samodzielne pętle, zaczynające się i kończące w Ujsołach, Soblówce, Glince i Złatnej. Każdą z nich można potraktować jako odrębną wycieczkę albo wybrać się na kilkudniowe przejście całej trasy. Wyznaczonych zostało w sumie 18 przystanków: „Ujsoły centrum”, „Szczytkówka”, „Muńcuł” i „ Wielka Rycerzowa” reprezentujące typowe szczyty beskidzkie o kopulastych wierzchołkach i stromych stokach. Przystanek „Hala Rycerzowa” znajduje się na typowej hali pasterskiej o tej samej nazwie, która zajmuje prawie cały wierzchołek Rycerzowej, północne stoki Wielkiej Rycerzowej, a także siodło między tymi szczytami. Kolejnymi przystankami są: „Soblówka”, „Smereków Mały”, „Glinka”, „Kubiesówka”, „Krawców Wierch” i „Wielki Groń” - będący bardzo dobrym punktem widokowym na masyw Pilska. Z przystanku „Trzy Kopce”, do którego przylega rezerwat przyrody „Pod Rysianką”, jest około 3 godziny drogi do Hali Miziowej. Przystanek „Lipowska” prezentuje Halę Lipowską wchodzącą w skład jednego z największych w polskich Beskidach kompleksu hal grzbietowych tworzącego, tzw. „szlak hal”. Następnymi przystankami są: „Kręcichwosty”, „Złatna Centrum”, „Złatna Huta”, „Dolina Straceńca”. Ścieżka kończy się w Ujsołach na przystanku „Ujsoły Składy”.

„Transbeskidzki szlak konny”


Szlak wiodący z Brennej w Bieszczady. Przez teren gminy Węgierska Górka biegnie trasą: trawers Magurki Radziechowskiej i Glinnego – Rozmusia – Węgierska Górka – Cięcina PKP – Magurka Cięcińska – Matlakówka – Żabnica Skałka (Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej „Alaska”) – Dadoki – Hala Redykalna – Hala Lipowska i dalej na Halę Miziową. Oznakowanie: żółte kółka na białych kwadratach, namalowane na drzewach, słupach itp.