„WIERCHY” ŚWIĘTOWAŁY SWOJE 45-LECIE

„WIERCHY” ŚWIĘTOWAŁY SWOJE 45-LECIE

 

 

W sobotę 27 sierpnia br. Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki świętował jubileusz 45–lecia swojej działalności.

Jubileusz rozpoczęto uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Milówce. Następnie rozśpiewany korowód udał się do Amfiteatru Nad Sołą, gdzie odbył się jubileuszowy koncert „Wierchów”.

Na deskach amfiteatru wystąpiło kilka pokoleń tancerzy i muzyków zespołu, który bardzo mocno wpisał się w historię powiatu żywieckiego. Starosta Żywiecki Andrzej Kalata złożył serdeczne gratulacje i podziękowania dla Zespołu za popularyzowanie kultury ludowej regionu, a także godne reprezentowanie Żywiecczyzny w kraju i za granicą. Wręczył również kierownictwu zespołu symboliczny czek na kwotę 2500,00zł będący jednocześnie Nagrodą Starosty Żywieckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Regionu.

Ten rok jest bardzo udany dla Wierchów. Kilka tygodni temu zespół zajął drugie miejsce w Festiwalu Folkloru Górali Polski w Żywcu oraz zdobył Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Warto dodać, że w 2011 roku ZPiT „Wierchy” otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Żywieckiego”. 

O zespole wiadomo, że obecnie w swoim repertuarze posiada układy taneczne z regionu krakowskiego wschodniego oraz zachodniego, jak również tańce mieszczan żywieckich. Wszystkie te programy zostały stworzone przez pana Jana Gąsiorka z okazji 35-tej rocznicy istnienia zespołu. Do sukcesów zespołu należy również doliczyć coroczne wyjazdy zagraniczne, w tym na Węgry, do Chorwacji, Serbii, Macedonii, Bułgarii, Czarnogóry oraz odwiedziny u naszych sąsiadów na Słowacji. Obecnie kierownikiem Zespołu jest Teresa Drożdż – wieloletnia tancerka i działaczka, która połowę swego życia jak spędziła w „Wierchach” i jest mu oddana całym sercem. Zespół liczy około 50-ciu członków, są to zarówno wieloletni, zasłużeni tancerze jak i młodzież, w tym 5 członków kapeli. Warto wspomnieć, że Zespół do dziś podziwiany jest na scenie nie tylko za choreografię czy technikę wykonania, ale przede wszystkim za swobodę przekazu, kontakt z publicznością, żywiołowość i radość, którą widać na scenie.