POMYŚL ZANIM WEJDZIESZ NA LÓD – TO MOŻE KOSZTOWAĆ ŻYCIE!

POMYŚL ZANIM WEJDZIESZ NA LÓD – TO MOŻE KOSZTOWAĆ ŻYCIE!

 

Szanowni Państwo - zbliżają się ferie zimowe i sezon wędkarstwa podlodowego, a ujemne temperatury będą powodowały zamarzanie wód stojących i cieków wodnych.

Apelujemy o powstrzymanie się od wchodzenia na powierzchnię świeżo zamarzniętych akwenów!

Aby lód wytrzymał ciężar dorosłej osoby jego pokrywa musi mieć grubość przynajmniej 7 cm. Wartość ta dotyczy  „lodu czarnego” czyli świeżego, przeźroczystego  lodu,  bez pęcherzyków powietrza, o krystalicznej strukturze, który tworzy się tworzy się w dni z temperaturami powietrza poniżej 0oC. Do grubości  tej warstwy nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego - mętno biały, nieprzezroczysty lód, powstający w wyniku topnienia górnej warstwy lodu czarnego podczas roztopów, lodu pośniegowego - jasnoszary do prawie czarnej barwy lód, tworzący się przy kolejnym topnieniu i zamarzaniu śniegu zalegającego na pokrywie lodowej.  Wymaganą grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach, w których temperatura również za dnia utrzymuje się poniżej  – 10oC.

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu. Wody zamarzają i odmarzają od brzegów, dlatego pamiętaj na większych akwenach lód na środku jest znacznie cieńszy niż przy brzegu. Podczas wędrówki sprawdzaj co jakiś czas grubość lodu.

Cieńszego lodu możesz również spodziewać się:
· w pobliżu ujść wszelkiego rodzaju kanałów, oczyszczalni ścieków i innych odpływów,
· w miejscach gdzie istnieją podwodne prądy wody,
· w pobliżu dopływów sztucznych i naturalnych,
· w pobliżu źródeł – także tych podwodnych,
· pod mostami,
· w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną, a także w mulistych zatoczkach

 Zanim wejdziesz na lód

  • poinformuj kogoś o tym gdzie idziesz i na jak długo,
  • na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie jakiejś osoby, która w razie potrzeby będzie mogła wezwać pomoc lub ci jej udzieli, jeżeli nie jesteś pewny wytrzymałości lodu nie wchodź na niego!!!
  • wchodząc na lód załóż kamizelkę ratunkową i/lub specjalny kombinezon, możesz również wziąć ze sobą długą linę, którą zwiążesz się z osobą towarzyszącą, pomoże to we wzajemnym ratowaniu się  w razie załamania tafli lodu,
  • weź ze sobą telefon komórkowy i dobrze go zabezpiecz przed zalaniem wodą (pokrowiec wodoodporny),
  • zaopatrz się w kolce pomocne przy wczołgiwaniu się na lód (dostępne w większości sklepów wędkarskich, można je również zrobić samemu np. z wkrętaków – rękojeści z zaostrzonymi końcami połączone linką zakładaną na szyję,
  • przemieszczając się po pokrywie lodowej uderzaj w nią co pewien czas, w przypadku gdy tafla pęka lub trzeszczy – wycofaj się w miarę możliwości tą samą drogą.