KONCERT I MURAL W ŻYWCU

KONCERT I MURAL W ŻYWCU

 

Mural z przesłaniem, że pasje chronią młodzież przed osamotnieniem, lekami, depresją i innymi chorobami psychicznymi, powstanie w ciągu jednego dnia, 24 września, w Żywcu. Zaraz po tym, jak wyschnie farba na ścianie, zorganizowany będzie wyjątkowy koncert, który z założenia ma być inny. Nie jest bowiem popisem osób od lat kształcących się w szkołach muzycznych, lecz uczniów lubiących techniczne łamigłówki, którzy w międzynarodowym gronie odkryli swoje nowe umiejętności.

Na te dwa wydarzenia zaprasza młodzież z żywieckiego „mechanika” oraz ich koledzy z dalekiej Laponii, którzy gościć będą w naszym mieście. To właśnie oni, wspólnie, stworzą mural. Pomoże im w tym artysta Dariusz Paczkowski, znany ze swoich artystycznych i społecznych akcji. Ścianę pod ten artystyczny projekt wybrali starannie. To bok budynku stojącego przy drodze do ich szkoły, na granicy dwóch żywieckich osiedli.

Skąd pomysł na takie artystyczne wydarzenie? - Od lat współpracujemy ze szkołą partnerską w Szwecji, a dokładnie w mieście Storuman w Laponii. Tym razem wspólnie realizujemy projekt związany z profilaktyką zdrowia psychicznego wśród uczniów szkół średnich. Młodzież, która wierzy w siebie, zna swoje mocne i słabe strony, potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach, chce się rozwijać, z pewnością lepiej poradzi sobie w życiu. W ramach projektu zaproponowaliśmy im wiele warsztatów, by wzmocnili poczucie własnej wartości, nauczyli się pracy w grupie, organizacji własnego czasu oraz zachęciliśmy, by poszukali, a potem rozwijali swoje pasje. Zapewne nauczyli się tolerancji i otwartości na inne kultury i postawy życiowe, mają też większą świadomości dbania o własne zdrowie psychiczne - wyjaśnia Przemysław Halama, koordynator projektu w ZSME w Żywcu.

Mural i wielki koncert to finał ich dwuletniej pracy. Organizatorzy zapewniają, że będzie niezwykły. - O unikatowości tego koncertu stanowi fakt, że tworzy go młodzież dla której muzyka jest pasją, hobby - uczestnicy w większości są samoukami i nigdy wcześniej ze sobą nie występowali. Nigdy dotąd nie grali w orkiestrze, nie mieli do czynienia z regionalnymi utworami z dalekiej, północnej Szwecji. Większość spotkała się dopiero podczas realizacji projektu. Wszyscy polscy uczestnicy uczęszczają do ZSME w Żywcu, a więc szkoły o profilu technicznym i matematycznym, a nie artystycznym - wyjaśnia Joanna Czerwieniec-Bąk oraz Alicja Goliszewska, koordynatorki projektu.

Premierowe wykonanie koncertu odbyło się już w Szwecji. Tam przyjęto go z ogromnym aplauzem. Teraz wspólne dzieło zostanie przedstawione mieszkańcom naszego miasta. Warto przyjść 24 września, do Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej w Żywcu i posłuchać naszych regionalnych utworów w oryginalnym wykonaniu młodzieży polsko-szwedzkiej. Początek o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny.

mat.pras: ZSME w Żywcu