„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – OCHRONA NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POGRANICZA POLSKO – CZESKIEGO” - ZAKOŃCZYLIŚMY PIERWSZY ETAP DZIAŁAŃ W PROJEKCIE

„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – OCHRONA NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POGRANICZA POLSKO – CZESKIEGO” - ZAKOŃCZYLIŚMY PIERWSZY ETAP DZIAŁAŃ W PROJEKCIE

 

 

Dzisiaj zakończył się pierwszy etap działań realizowanych  w ramach projektu pn. „Ocalić od zapomnienia – ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko – czeskiego” realizowanego przez  Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa RP za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Cykl działań rozpoczął się warsztatami z tańca ludowego pn. "Muzyka, taniec i śpiew górali żywieckich i frydeckich". Głównym celem warsztatów było zapoznanie uczestników z tradycjami, zwyczajami i obrzędami pogranicza polsko - czeskiego, doskonalenie własnego warsztatu oraz poznanie nowych pozycji  - figur, kroków i układów tanecznych, nauka tworzenia własnych kompozycji tanecznych w oparciu o zwyczaje i tradycje i uwarunkowania historyczne, poznawanie  i utrwalanie metod pracy z grupami i indywidualnym wykonawcą oraz  integracje muzyczno – taneczne. Warsztaty trwały cztery dni. Prowadzone były przez instruktorów tańca i śpiewu, etnografów oraz choreografów wraz z akompaniatorami. Kurs obejmował zajęcia teoretyczne, praktyczne, prezentacje autentycznych wykonawców z dziedziny tańca, muzyki oraz instrumentalistów ludowych,  prezentacje audio   i video,  a także ćwiczenia w grupach. W przedsięwzięciu brali udział przedstawiciele z Frydka Mistka, którzy aktywnie  uczestniczyli w warsztatach jako instruktorzy i słuchacze. 

Przez następne trzy dni odbywały się warsztaty o tematyce obrzędowej. Warsztaty prowadzone były przez twórców ludowych. Instruktorzy prowadząc zajęcia starali się przede wszystkim przekazać i nauczyć uczestników wyuczonych przez siebie własnych technik i sposobów zdobienia czy też wykonywania ozdób. Prowadząc zajęcia  twórcy ludowi mieli swobodę w tworzeniu, dzięki temu mogli przybliżać  uczestnikom sposoby wykonywania tradycyjnych rekwizytów obrzędowych, ozdób świątecznych ze słomy, bibuły  z opłatków, opowiadać o zwyczajach świątecznych. Jednym z głównych punktów programu warsztatów były zajęcia poświęcone wykonywaniu tradycyjnego rekwizytu obrzędowego, charakterystycznego dla Żywiecczyzny, jakim jest "pająk" ze słomy. Można było także nauczyć się robienia gwiazdy kolędniczej. Uczestnicy z Czech zaprezentowali jak wykonuje się ozdoby z liści kukurydzy. Ogromną atrakcją okazało się wyplatanie koszyków i ozdób z wikliny. Warsztaty o tematyce obrzędowej skierowane były do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów pogranicza polsko - czeskiego, a także nauczyć się wykonywania tradycyjnych rekwizytów obrzędowych. W zajęciach uczestniczyli instruktorzy zatrudnieni w gminnych instytucjach kultury, nauczyciele plastyki, sztuki, którzy zdobytą wiedzę będą mogli przekazywać dalej podczas prowadzonych przez siebie zajęć.

Na zakończenie cyklu odbyła się trwająca dwa dni konferencja pn. "Dziedzictwo kulturowe polsko-czeskiego pogranicza". Prowadzili ją fachowcy w zakresie tematyki związanej z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego  regionu, a skierowana była do osób zajmujących się działalnością kulturalną, to znaczy przedstawicieli instytucji kultury, którzy zdobytą podczas wykładów wiedzę będą mogli przekazywać innym osobom zainteresowanym problematyką dziedzictwa kulturowego.

W imieniu organizatorów pragniemy podziękować wszystkim instruktorom prowadzącym zajęcia i warsztaty za ogromne zaangażowanie i przekazane doświadczenia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny i  liczny udział w realizowanym przedsięwzięciu.

Dziękujemy wszystkim, którym na sercu leży troska o naszą kulturę ludową, nasz folklor, naszą bogatą tradycję.

 

Koordynatorzy Projektu:

  Mirosław Dziergas

      Anna Żółty